Shell

Šimtas metų Pektenui

Daugiau kaip šimtą klientų aptarnavimo metų žodis „Shell”, įmonės ženklas ir spalvos atspindėjo mūsų produktų ir paslaugų kokybę bei profesionalumą. Tikimės, kad ši trumpa istorija bus Jums naudinga ir įdomi.


Pavadinimas Shell pirmą kartą pradėtas vartoti 1891 m. kaip žibalo prekinis ženklas, kurį Marcus Samuelis ir jo kompanija plukdė į Tolimuosius Rytus. Ši maža kompanija įkurta Londone vertėsi antikvarinių daiktų, neįprastų ir rytietiškų kriauklių prekyba. Viktorijos laikų žmonės kriauklėmis puošdavo papuošalų dėžutes. Tuo metu jos labai išpopuliarėjo ir gana greitai tapo kompanijos pelningo importo ir eksporto į Tolimuosius Rytus pagrindu. Kai 1897 m.Samuelis įkūrė Shell transporto ir prekybos kompaniją, šis pavadinimas įgavo kitą statusą. 1904 m. Shell pavadinimui buvo suteiktas jūros kriauklės pekteno (angl.: Pecten ) vaizdas.
Ženklo kilmės tyrinėjimas Šio ženklo pasirinkimas nieko nestebino, juolab, kad kiekvienas Samuelio tanklaivis, gabenantis žibalą į Tolimuosius Rytus, buvo pavadinamas vis kitos jūros kriauklės vardu. Kodėl buvo pasirinkta būtent kriauklė pektenas? Taip įvyko tikrai ne dėl paprastos formos, kurią reikėjo atspausdinti ant popieriaus. Ir patį Shell žodį , ir pekteno simbolį, galėjo Samueliui ir jo kompanijai pasiūlyti kita besidominti šalis – A.M. Grahamas, kuris eksportavo Samuelio žibalą į Indiją ir jį ten parduodavo kaip Grahamo naftos produktus. Vėliau jis savo kapitalą sujungė ir tapo Shell transporto ir prekybos kompanijos direktoriumi. Yra įrodymų, kad Shell ženklas buvo paimtas iš jo šeimos herbo. Kad ir kokia būtų ženklo kilmė, pirminis jos vaizdas buvo tikras pekteno, arba geldelinės kriauklės atvaizdas. Dabartinė emblema atspindi vis labiau plintančią grafinio dizaino tendenciją – paprastumą.
Kodėl raudonos ir geltonos spalvos? Sunku paaiškinti tikrąjį raudonos ir geltonos spalvos atsiradimą Shell emblemoje. Tiesa, kad Samuelis pirmasis nugabeno žibalą į Tolimuosius Rytus alavinėse statinėse, nudažytose raudonai. Bet galimas ryšys ir su Ispanija. 1915 m., kai Kalifornijos Shell kompanija pastatė pirmąsias degalines, ji turėjo konkuruoti su kitomis kompanijomis. Buvo nuspręsta naudoti ryškias spalvas, bet tik tokias, kurios nežeistų kaliforniečių. Dėl glaustų valstijos santykių su Ispanija pasirinktos šios šalies spalvos – raudona ir geltona. Šiandien raudona ir geltona tik su nedidelėmis modifikacijomis yra Shell firminės spalvos visame pasaulyje. Shell ženklas, arba Pektenas, yra vienas stipriausių ir ryškiausių 20-ojo amžiaus firminių ženklų.